Vinyasa joga dlaczego warto ją praktykować? 0
Vinyasa Joga dlaczego warto ją praktykować?

Dlaczego warto ćwiczyć Vinyasa Jogę?

W przeciwieństwie do wielu stylów jogi, joga Vinyasa nie ma ustalonego systemu ruchów.

Praktyka Vinyasy wymaga od nas więcej dynamizmu i sprawności. Joga w tym stylu może przypominać niektórym z nas trochę taniec, a po wykonaniu sekwencji przy udziale doświadczonego nauczyciela będziesz się czuł jak po treningu cardio. Dodatkowo uspokoisz umysł, jednocześnie wzmocnisz i wydłużysz mięśnie, tak aby uzyskać równowagę.

 

czytaj całość »
Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do jogi. 0
Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do jogi.

Wyjątkowa Joga - Praktyczna Mata

Mata do jogi powinna być praktyczna - przy czym praktyczność maty do jogi wyznaczamy poprzez odpowiednią wielkość, grubość, wygodę użytkowania i odpowiednią przyczepność, aby praktyka była przyjemna i bezpieczna.

Mata powinna być również wystarczająco łatwa do czyszczenia i przenoszenia.

Ważym elementem maty do Jogi jest też design - bo kiedy komfort idzie w parze z wyglądem, możemy czuć się w pełni zadbani.

czytaj całość »
YIN JOGA - CZAS NA SPOKÓJ 0
YIN JOGA - CZAS NA SPOKÓJ

W praktyce Yin Jogi dbamy o tkanki głębokie. Pozostawiając ciało w stanie zatrzymania i utrzymując pozycję bez ruchu przez dłuższy czas zyskujemy wiele dobrego. Korzyści z Yin Jogi znacznie wykraczają poza korzyści fizyczne. Wyjątkowa praktyka Yin niesie ze sobą wiele dobrodziejstw dla umysłu. Długie okresy bezruchu pozwalają skupić uwagę na tym co dzieje się "tu i teraz". 

czytaj całość »
Czy joga jest dla dzieci? 0
Czy joga jest dla dzieci?

Kiedy myślisz o jodze, co przychodzi Ci na myśl?

Spokojna, powolna, nudna…?

Teraz umieść w tym zestawieniu dziecko o dużej energii...

Trudno sobie wyobrazić, że pasuje to połączenie do siebie?

Wierz lub nie, ale joga może być zabawnym i wciągającym ćwiczeniem dla dzieci w każdym wieku.

Badania pokazują, że wiele dzieci lubi jogę i może z biegiem czasu doświadczać poprawy ogólnej równowagi, ruchu i samooceny.

 

czytaj całość »
Joga na zaokrąglone plecy. 0
Joga na zaokrąglone plecy.

Analizując współczesną modę na kulturę fizyczną chciałabym zwrócić uwagę na aspekt prawidłowej postawy ciała. Mimo, iż żyjemy w erze sprawności fizycznej gdzie dostępność do aktywności fizycznej ma każdy człowiek, a świadomość dotycząca dbania o ciało jest tematem priorytetowym wiele osób z nas ma problemy z postawą. Mimo ilości wiedzy, do której każdy z nas ma dostęp trudno jest dotrzeć do merytorycznej informacji.

Pod względem budowy ciała wszyscy jesteśmy tacy sami, a biorąc pod uwagę rozwój cywilizacyjny większość z nas spędza coraz więcej czasu w nieprawidłowej pozycji ciała
z zamkniętymi barkami i nieprawidłowo wygiętym kręgosłupem. Pozycja siedząca jest bardzo szkodliwa dla kręgosłupa, a tak trwamy wiele godzin w ciągu dnia (tj. praca, jazda autem, przed TV, z telefonem, etc.) i dotyczy to każdej grupy wiekowej.

Niestety takie skrzywienia kręgosłupa upośledzają wydolność całego naszego organizmu. Następstwa nieprawidłowej pozycji kręgosłupa mają wiele skutków ubocznych. Opierając się na własnych obserwacjach wada postawy wpływa na:

  • ograniczoną ruchomość klatki piersiowej i utratę swobody oddychania (dyskomfort
    w życiu codziennym),
  • skłonność do schorzeń górnych dróg oddechowych,
  • ograniczoną pracę serca (spłycony oddech),
  • mniejszą wydolność fizyczną organizmu,
  • ból w okolicy pleców, najczęściej pojawiający się między łopatkami,
  • utratę pewności siebie (zamknięta pozycja ciała),
  • dyskomfort związany ze złą przemianą materii.

Celem każdego z nas powinno być utrzymanie kręgosłupa w pozycji neutralnej napiętej.
Bazując na moich obserwacjach, zalecam stosowanie asan jako ćwiczeń korekcyjnych
i wzmacniających pracę mięśni stabilizacyjnych oraz poprawę postawy.

Wiele pozycji w jodze ma za zadanie otwarcie klatki piersiowej, prostowanie kręgosłupa, poprawienie postawy oraz wzmocnienie mięśni tułowia. Wykonując poprawnie asany można
w znaczący sposób dokonać korekty postawy ciała. Dojście do celu jest procesem długotrwałym, a nasz mózg potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego schematu, jednak jest to wykonalne. Przenosząc prawidłowe utrzymanie ciała w asanach do życia codziennego zaczyna się mimowolna kontrola i korekcja postawy.

Regularna praktyka jogi znacząco poprawiła moją postawę ciała jaką są okrągłe plecy, która była niewłaściwa ze względu na rozejście mięśni prostych brzucha, a także siedzący tryb pracy. Kobiety, które po porodzie mają tę przypadłość nie są świadome co jest dla nich właściwe. Same zaczynają trening fitness z użyciem mięśni prostych brzucha, tym samym pogłębią rozejście kresy białej oraz wchodzą w nieprawidłową postawę ciała. Przy rozstępie mięśni prostych brzucha intensywne ćwiczenia aktywizujące mięśnie skośne brzucha oraz klasyczne brzuszki są niewskazane. Uwagę należy skupić na mięśniu poprzecznym brzucha
i współpracujących z nim mięśniach dna miednicy. Profilaktyką jest prawidłowe ułożenie wszystkich części ciała w życiu codziennym jednak wymaga to prawidłowej aktywności fizycznej.

 Kiedy zrozumiałam, że oprócz medycznych korzyści takich jak zwiększona siła
i kondycja, joga ma również korekcyjne właściwości zachęcam osoby, które mają wady postawy, do rozpoczęcia praktykowania jogi.

Aby przeciwdziałać i zapobiegać powstawaniu wszelkich wad, należy włączyć do swoich codziennych czynności odpowiedni zestaw asan. Warto przy tym pamiętać, że
w korekcji każdej nieprawidłowości nie trzeba ograniczać się do wykonywania wyłącznie asan korygujących, a działanie jogi jest wielokierunkowe. Dobrze, jeśli przeważają one
w praktyce a ilość asan sprzyjających pogłębianiu wady odpowiednio jest zminimalizowana lub wykonywana w zmieniony sposób.

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl